Barkod okuyucu, bir cihaz veya uygulama aracılığıyla barkodları tarayarak bilgileri okuyabilen bir teknoloji veya cihazdır. Barkodlar genellikle paralel çizgiler veya matrisler şeklinde düzenlenmiş siyah ve beyaz çizgilerden oluşur. Bu çizgiler, öğelerin benzersiz kimlik bilgilerini içeren sayısal bir kodu temsil eder.

Barkod okuyucular, genellikle perakende, lojistik, depo yönetimi, kütüphane otomasyonu, üretim ve diğer endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Bir barkodu tarayarak, cihazın üzerindeki sensörler, optik okuma teknolojisi veya kameralar aracılığıyla barkodun içerdiği bilgileri okur. Bu bilgiler daha sonra bir bilgisayar sistemi veya başka bir veritabanı ile entegre edilebilir, böylece ürünlerin, envanterin veya diğer nesnelerin izlenmesi, yönetilmesi veya satılması kolaylaşır.

Barkod okuyucular genellikle taşınabilir el tipi cihazlar, masaüstü tarayıcılar veya entegre sistemin bir parçası olarak kullanılabilirler. Bu teknoloji, iş süreçlerini hızlandırarak hata oranını düşürmeye ve veri doğruluğunu artırmaya yardımcı olabilir.